Artroskopie je moderní a minimálně invazivní operační metoda používaná k diagnostice a léčbě poranění kolenního kloubu. Tato metoda se stala preferovanou volbou pro lékaře při zjišťování a ošetřování nitrokloubních struktur kolenního kloubu. Tento článek se zaměřuje na různé druhy poranění, které lze artroskopicky ošetřit.
Poranění menisku je jedním z nejčastějších problémů, které lze artroskopicky ošetřit. Většinou je poraněná část menisku odstraněna, což umožňuje rychlou rehabilitaci a postupné zatěžování kolena. Existuje také možnost sutury (sešití) menisku, která má lepší prognózu, ale vyžaduje delší dobu rekonvalescence.
Při artroskopii se poranění zkřížených vazů diagnostikuje a v případě potřeby je provedeno minimálně invazivní ošetření, jako je odstranění volných zbytků vazů. V případech, kdy je nutná náhrada zkřížených vazů, se provede operace až po ustoupení akutního stavu, což obvykle trvá více než 6 týdnů.
Artroskopie je také účinnou metodou pro zjištění defektů chrupavky. V případě menších defektů se provádí zarovnání okrajů defektu a vytvoření malých otvorů v kosti, což podporuje hojení. V některých případech je odebrán malý vzorek zdravé chrupavky pro pozdější transplantaci.
Artroskopie se také používá k léčbě dalších stavů, jako jsou volná kloubní chrupavčitá tělíska, nestabilita čéšky, nitrokloubní srůsty a zánět kolena. Každý z těchto problémů vyžaduje specifický postup a přístup při artroskopickém zákroku.
Miniinvazivní operaci provádíme v šetrné celkové nebo lokální anestezii. Artroskopie je v současné době metodou volby v diagnostice a ošetření poranění nitrokloubních struktur kolenního kloubu. Pomocí dvou 10 mm řezů je zavedena operační kamera s kabelem přenášejícím obraz kloubu na monitor, proplach fyziologickým roztokem a speciální operační nástroje. Pro lepší přehled v kloubu se operace provádí v tzv. bezkreví. Na operovanou končetinu se umístí pneumatická manžeta, která sníží prokrvení končetiny a zabrání tak krvácení do kloubu.
Artroskopie je moderní a efektivní metoda pro diagnostiku a léčbu poranění kolenního kloubu. Tato minimálně invazivní technika umožňuje rychlé zotavení a snižuje riziko komplikací spojených s tradičními otevřenými operacemi. Výběr vhodné léčby závisí na typu a závažnosti poranění, a je důležité, aby o tom rozhodl odborník na základě důkladné diagnostiky. Artroskopie přináší pacientům naději na úspěšnou rehabilitaci a návrat k plnému pohybu a funkčnosti kolenního kloubu
Artroskopický zákrok se provádí ze dvou nebo více malých řezů pomocí artroskopu (kamery) a operačního nástroje.
Průběh léčby ovlivňuje zejména typ zranění a zvolená léčba. Po diagnostické a jednoduché operační artroskopii je nutné šetření operované končetiny po dobu 1–2 týdnů chůzí o berlích se zátěží do 1/2 tělesné váhy a doba pracovní neschopnosti je cca 2–4 týdny.
Podle typu provedeného výkonu může být doba léčby delší a doplněná imobilizací v ortéze (viz výše). Stejně tak i délka rekonvalescence a rehabilitace se liší v závislosti na tíži zranění a zvolené léčbě. Dlouhodobá prognóza závisí na tíži poranění, stavu kolenního kloubu před úrazem i na celkovém zdravotním stavu. Po ošetření částečné ruptury menisku a drobného defektu chrupavky do 1 cm2 lze předpokládat zhojení bez trvalých následků. Při odstranění větší části nebo celého menisku dochází k vyššímu opotřebení chrupavky a je možný postupný úbytek chrupavky čili rozvoj artrózy kolenního kloubu. Větší defekty chrupavky než 1 cm2 se hojí méněcennou vazivovou chrupavkou, což se projevuje chronickými bolestmi zejména po zátěži a výpotky v kloubu. V indikovaných případech proto provádíme překrytí těchto defektů autotransplantátem. Přetržení zkřížených vazů s indikací k operaci (nejčastěji přední zkřížený vaz) závisí na stupni nestability kolenního kloubu, na celkovému zdravotním stavu a sportovních aktivitách.
Jedinou operační alternativou artroskopie je ošetření nitrokloubních struktur otevřeně tj. z artrotomie, která se provádí z cca z 5–10 cm řezu na přední straně kolenního kloubu s protětím úponů čéšky a kloubního pouzdra. Přístup je výrazně invazivnější, neposkytuje lepší přehled než artroskopie, zvyšuje pravděpodobnost raných komplikací, delší imobilizací a rekonvalescencí kolenního kloubu. V některých případech (nitrokloubní zlomeniny, transplantace chrupavky apod.) je však nezbytný k náležitému provedení výkonu. Další možností je postup konzervativní. Při odmítnutí navrhované artroskopie může dojít ke zhoršení obtíží a trvalému poškození nitrokloubních struktur. Dochází zejména ke vzrůstajícímu poškozování chrupavky, jejíž změny jsou nevratné a mohou vést k rozvoji artrózy i přes dodatečný operační zásah. Následkem jsou trvalé bolesti, opakované výpotky a omezení funkce kloubu. Více informací zjistíte zde.
Poliklinika Vysočany
Sokolovská 810/304
190 00 Praha 9
Ambulance se nachází v 6.patře
METRO: B Vysočanská
TRAMVAJ: zast. Poliklinika Vysočany 14, 16, 94
AUTOBUS: zast. Poliklinika Vysočany 151
© 2024 Orthomedica.cz
Šablonu vytvořil Anders Noren — Nahoru ↑